Historia parafii i kościoła w Trześniowie

Powstanie parafii w Trześniowie
Od najdawniejszych czasów wieś Trześniów i Bzianka należały do parafii w Jasionowie. Dopiero pod koniec XVI wieku, kiedy właściciel Jasionowa Leon Błoński przeszedł na luteranizm i zmusił do tego swoich poddanych, zmienił kościół na zbór protestancki. Mieszkańcy Trześniowa, nie chcąc przyłączyć się do herezji, zwrócili się z prośbą do króla polskiego Zygmunta III o pozwolenia na założenie odrębnej parafii i wybudowanie kościoła w Trześniowie. Król Zygmunt III za zgodą biskupa przemyskiego Wojciecha Baranowskiego przychylił się do tej prośby i wydał dekret erekcyjny z dnia 6 VIII 1591 r. mocą którego została ustanowiona odrębna parafia katolicka w Trześniowie, która samodzielność miała zachować na taki okres czasu, jak długo parafia jasionowska nie wróci na łono Kościoła Katolickiego. Równocześnie na podstawie tego samego dekretu królewskiego wydzielono z gruntów dworskich 1 łan gruntu na utrzymanie miejscowego duszpasterza, dla którego parafianie zbudowali mały domek. I chociaż po 50 – ciu latach Trześniów wrócił do macierzystej parafii w Jasionowie, która wróciła znowu do Kościoła Katolickiego, to jednak został on ekspozyturą i miał nadal własnego miejscowego duszpasterza. Taki stan rzeczy trwał do 1913 roku, kiedy to za zgodą ks. Biskupa przemyskiego Józefa Sebastiana Pelczara, reskryptem C.K. Ministerstwa Wyznań i Oświaty z dnia 4 IV 1913 roku utworzona została samodzielna parafia rzymskokatolicka w Trześniowie, do której przyłączono wieś Bziankę. Pierwszym instytuowanym proboszczem został ks. Ignacy Kołeczek, wikariusz z Lutczy.

Historia kościoła parafialnego w Trześniowie
W tym samym czasie, kiedy została utworzona parafia tj. w roku 1591, mieszkańcy Trześniowa zbudowali mały kościółek, który później został znacznie powiększony. Był zbudowany z drewna, kryty gontem i w takim stanie dotrwał aż do roku 1898, kiedy to został rozebrany a na jego miejscu, w tym samym roku za staraniem miejscowego duszpasterza ks. Kazimierza Szkockiego i ofiar parafian zbudowano nowy kościół z cegły, kryty blachą, który stoi do dnia dzisiejszego. Na plebanii w Trześniowie znajduje się fotografia starego kościoła, która jest odbitką drzeworytu, przedstawiającego podobiznę rozebranego kościoła, którą wykonał artysta Tadeusz Żurowski ze Lwowa. Ze starego rozebranego kościoła pozostał główny ołtarz w stylu barokowym z XVIII wieku, obraz, przedstawiający spotkanie Pana Jezusa w cierniowej koronie z Matką Boską Bolesną w otoczeniu dwóch świętych patronów polskich św. Wojciecha i św. Stanisława Biskupa z początku XVI wieku i obraz Matki Bożej Częstochowskiej z XVIII wieku. Wszystkie te rzeczy zabytkowe znajdują się w obecnym kościele. Obecnie istniejący kościół został wybudowany w roku 1898 w tym samym roku poświęcony. Natomiast konsekrowany został pod wezwaniem Świętego Stanisława Męczennika Biskupa w dniu 24 czerwca 1909 roku przez ks. Biskupa Karola Józefa Fischera, sufragana przemyskiego, przy którym funkcję kapelana z uprzejmości sprawował młody salezjanin z Przemyśla – Zasanie ks. August Hlond, późniejszy kardynał i prymas Polski. Z biegiem lat obecny kościół został wyposażony we wszelki sprzęt kościelny, naczynia i przybory liturgiczne oraz otoczony żelaznym parkanem. Dzięki troskliwej opiece i częstym zabiegom konserwacyjnym miejscowych księży proboszczów kościół znajduje się w bardzo dobrym stanie i z pewnością przetrwa jeszcze wiele pokoleń.